Informace pro uživatele

Základní charakteristika výrobků Výrobky DASTA jsou zpracovávány moderní technologií s využitím dlouholetých zkušeností v tomto oboru a sledují vývojové trendy v této oblasti v Evropě i ve světě. Technické parametry a užitné vlastnosti zbraňových pouzder, výstrojních součástek a výstrojních doplňků používané v ozbrojených složkách odpovídají požadavkům na služební výstroj.

Materiál a technologie zpracování Výrobky DASTA jsou zhotoveny z nylonových textilií s vodoodpudivou úpravou, vysoce odolných proti otěru. Pouzdra na krátké zbraně jsou vyrobena technologií „trilaminátu“ nebo technologií „ sendviče“.
Trilaminát je oboustranně laminovaná pěnová výstelka POLYFOAM svrchním materiálem na bázi polyamidových vláken typu Cordura a vnitřním materiálem na bázi mikroplyše. POLYFOAM je pěnová výstelka s uzavřenou buněčnou strukturou, která nepřijímá vodu.
Sendvič je vrstvený materiál, kde pěnová výstelka je nahrazena tvarově stálou hmotou z vysokohustotního polyetylenu PE950 nebo PE750 o různé tloušťce a stupni tuhosti, především u služebních pouzder, případně i výstrojních součástek. Vnitřní materiál na bázi mikroplyše je přitom zpravidla laminován 2mm molitanovou vrstvou. Většina dodavatelů materiálů používaných při výrobě je držiteli Certifikátu kontroly jakosti ISO 9001.

Ošetřování a údržba výrobků Výrobky nevyžadují žádné zvláštní ošetřování. Hrubé nečistoty odstraníme kartáčem a očistíme vlhkým hadříkem namočeným v běžném saponátovém prostředku. Pouzdro necháme volně oschnout při teplotě do 40ºC. Zanesené suché zipy zapínacího pásku pouzdra nebo poškozené stiskací nýtované knoflíky neplnící funkce je třeba nechat vyměnit. U služebních pouzder, kde jsou používány rozebíratelné šroubované spoje je třeba kontrolovat pravidelně jejich pevnost.

Kompletace zbraňových pouzder a doplňků Produkce DASTA tvoří ucelenou kolekci výrobků, které umožňují podle potřeby sestavit opaskové služební komplety anebo podpažní závěsné komplety. Podpažní závěsný komplet lze sestavit z podpažního pouzdra svislého, horizontálního, kombinovaného nebo vylamovacího a příslušné protiváhy nebo plastové standartní anebo multifunkční protiváhy. Podpažní závěsné komplety mohou být sestaveny jako jednostranné nebo oboustranné s křížovým závěsem KZ40 nebo KZ30 (šířka popruhů v mm), dvěma jednoramennými závěsy. Podpažní pouzdra kombinovaná (podpažní i opasková) a pouzdra vylamovací jsou pouze jednostranná.

Objednací čísla a systém značení výrobků Číselné značení (příp. doplněné velkými písmeny) uvedené na identifikačním štítku výrobku v obalu PET se skládá z:

 • trojmístného čísla – je pořadovým číslem výrobce a označuje základní model
 • čísla za pomlčkou – je modifikací základního modelu a označuje u zbraňových pouzder typ zbraně pro kterou je určeno. U výstrojních součástek pak označuje různé modely nebo jejich velikosti v jedné řadě (např. pouzder na pouta apod.)
 • písmene za lomítkem – označujícího tyto zkratky:

“JRZ" Jednoramenný závěs (pro jednostranná pouzdra)
“JRZ-O" Jednoramenný závěs (pro oboustranná pouzdra)
“KZ” Křížový závěs
“TZ” Taktický závěs s 1 závěsným popruhem
“TZ-B” Taktický závěs + široká krycí chlopeň pouzdra
“PTZ” Panel taktického závěsu s 1 svislým popruhem
“OZ” Otočný závěs opaskový
“Pd” Pádlo
“S” Ocelová spona
“V”(SZ) Velcro pásek (suchý zip)
“p” příslušenství k UTONu
“MS” MOLLE
“B” černá
“G” zelená
“BL modrá
“GR” šedá
“C” camo (kamufláž)
“G/R” zelený/guma
“B/R” černý/guma

Upozornění uživatelům Všechny střelné zbraně jsou při neopatrné a nesprávné manipulaci potencionálně nebezpečné pro život a zdraví. Při manipulaci se zbraní a používání pouzder proto doporučujeme dodržovat následující bezpečnostní pokyny:

 1. Používejte pouzdro na zbraň pro kterou je určeno výrobcem (uvedenou na štítku).
 2. Používejte pouzdro na zbraň způsobem, který je výrobcem stanoven (jako opaskové, podpažní nebo vnitřní). Vnitřní pouzdra jsou určena k nošení za pasem kalhot s vnitřní strany tak, že spona je zaklesnuta za opasek.
 3. Nové pouzdro vyzkoušejte a při vkládání zbraně do pouzdra dbejte, aby nemohlo docházet k pohybu závěru.
 4. Nenoste v pouzdru zbraň s nábojem v nábojové komoře.
 5. Při vkládání a tasení zbraně z pouzdra nemějte prst na spoušti.
 6. Nevkládejte do pouzdra zbraň s nataženým kohoutkem.
 7. Zapínání zajišťující zbraň v pouzdru nastavte pomocí VELCRO pásku individuálně podle potřeby (dle typu zbraně) tak, aby bezpečně zajišťovalo zbraň proti vypadnutí. Stiskací nýtové knoflíky zapínání musí být zapnuty v rovnoběžné pozici vůči sobě (na boční straně závěru nikoli na jeho zadní hraně).
 8. Vadné nebo poškozené stiskací nýtované knoflíky zapínání nebo VELCRO pásky nechejte vyměnit.
 9. U pouzder opatřených dvojím jištěním zbraně používejte jistící pásek.